Що таке скарлатина
Скарлатина – це гостре інфекційне захворювання, яке викликається бета-гемолітичним стрептококом групи А. Найчастіше хворіють діти переважно у віці 2-10 років. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом ( через дрібні бризки слини при кашлі та чханні), а також контактно-побутовим шляхом (наприклад, через предмети побуту, рушник, іграшки та інше), якими користувалася інфікована людина.Для скарлатини характерні симптоми загальної інтоксикації, ангіна та висип на шкірі. Початок хвороби гострий. Тривалість інкубаційного періоду – від декількох годин до 7 – 12 днів.
Скарлатина – НЕ нова хвороба. Її знали ще в давнину. У перекладі з латині “scarlet” означає яскраво-червоний колір. Захворювання так названо по типовості свого прояву.
Захворювання має сезонність – осінньо-зимовий період. Факторами ризику для скарлатини є також: скупчення дітей у дитячих установах; перевтома; надмірна фізична активність; дефіцит вітамінів; залізодефіцит.
Симптоми:
- різке підвищення температури тіла до 38,5-40 °C
- головний і м’язовий біль
- сонливість, загальна слабкість, дратівливість і втома
- біль у горлі, почервоніння і нальоті на мигдалинах
- сухість шкіри
- може бути блювота
Основними ознаками скарлатини є ангіна, висип та палаючий зів. Висип з’являється на 1-2 день хвороби. Найбільше висип сконцентрований на згинальних поверхнях кінцівок, природних складках, передній і боковій поверхні шиї, боковій поверхні тулуба, животі. Особливістю шкірних змін при скарлатині є відсутність висипу біля носа і губ. Блідий носогубний трикутник особливо видно на тлі червоних щік і припухлих губ.
Висип при скарлатині з’являється внаслідок впливу на шкіру токсинів , які виробляються бактеріями. Під їх дією верхні шари шкіри запалюються. Пізніше уражені токсинами клітини відштовхуються і шкіра лущиться.
Протягом перших 3-х днів хвороби на язиці з’являється білий наліт, проте за 4-5 днів він поступово зникає і язик набуває яскраво-малинового кольору з набряклими сосочками.
Профілактика захворювання
Щеплення від скарлатини немає.
Кращим засобом профілактики є своєчасна діагностика і лікування хвороби, а також своєчасне виявлення хворих і безсимптомних носіїв інфекції, їх ізоляція в домашніх умовах або в стаціонарі; проведення карантинних заходів в дитячих садах і школах; накладення заборони на відвідування хворими дітьми дитячих дошкільних установ раніше, ніж на 22 добу після зараження, а також до отримання негативного результату бактеріологічного аналізу на наявність стрептокока. Дітей, які не хворіли на скарлатину і контактували з хворими особами, не пускають в в школи, дитячі дошкільні установи, в гуртки і в спортивні секції протягом тижня з моменту останнього контакту.
Також варто дотримуватись простих правил:
- провітрюйте приміщення;
- гуляйте на свіжому повітрі та мийте руки після вулиці і перед їжею;
- уникайте контакту з хворими людьми;
- займайтеся зміцненням імунної системи у дитини;
- збалансуйте раціон харчування;
- звертайтесь до медичного закладу при появі перших ознак зараження.
Оскільки скарлатина має високу заразливість, і діти – це найбільш вразлива категорія, необхідно дотримуватися заходів профілактики для зниження ризику інфікування. При захворюванні дуже важлива рання діагностика і вчасно призначене лікування.
Дбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких.
Лікар епідеміолог
Відділення епідеміологічного нагляду
та профілактики інфекційних захворювань
Надвірнянського РВ
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України» І. Горбаль-Клим’юк