З 1 грудня 2022 розпочинається процес оформлення документів для підтвердження статусу учасника бойових дій.

21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення».

Змінами розширено коло осіб, які можуть отримати статус учасника бойових дій. Тепер до таких осіб належать усі, хто боронить Україну в війні, в тому числі добровольці Сил територіальної оборони.

Для розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Наказом Міністерства оборони України від 10 листопада 2022 року № 369 затверджено положення про утворення спеціальних комісій – bit.ly/3VFFFAs.

Як отримати статус УБД:

1. за зверненням командира частини, який подає документи на підлеглих військовослужбовців;
  2. за особистим зверненням військовослужбовця;
  3. за особистим зверненням особи, яка звільнена з військової служби, через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Особи, які звертаються за отримання статусу УБД, насамперед мають надати Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

В обов’язковому порядку також слід подати не менше як один з перелічених документів (копії):

1.витяги бойових донесень;

2.витяги з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);

3.витяги з вахтових журналів;

4.копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Додатково можуть надаватися й інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання бойових (службових) завдань.

Як особисто подати документи на отримання статусу УБД

У разі, коли військовий сам хоче почати оформлення статусу УБД, він подає на ім'я командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) рапорт стосовно надання йому комплекту документів, які є підставою для надання йому статусу учасника бойових дій.

Командир (начальник) військової частини (органу, підрозділу), через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів) організовує оформлення та видачу військовослужбовцю документів, які потрібні для подачі заяви.

Список документів відрізняється тим, що особа повинна також подати особисті дані:

• засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу паспорта, місце проживання;
  • документ про присвоєння ідентифікаційного номера або лицьовий і зворотний бік паспорта громадянина України у формі картки;
  • документ, що підтверджує місце проживання.

У такому разі комісія протягом місяця розглядає випадок та надає роз’яснення військовому щодо подальших дій.

Подача документів на отримання статусу УБД через військкомат (ТЦК)

Особа, звільнена з військової служби, може подати документи через ТЦК та СП. Для цього необхідно звернутися до органу за місцем проживання та подати щодо розгляду її документів на комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Крім того, до ТЦК подається сталий список документів разом із засвідченими копіями сторінок паспорту громадянина України, документу про присвоєння ідентифікаційного номера або лицьовий і зворотний бік паспорта громадянина України у формі картки та документу, який підтверджує місце проживання. Працівники ТЦК перевіряють достовірність документів, наданих особою та за необхідності роблять запити у в/ч або запитують додаткові документи. Скільки це може займати часу ― невідомо. Після оформлення необхідного комплекту документів направляють його на розгляд відповідної комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Комісії протягом місяця зобов’язані винести рішення та направити відповідь до ТЦК.

Як працюють Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій

Тривалість розгляду кожного окремого випадку має тривати не більше місяця, потів Комісія направляє відповідь на звернення.

Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій зобов’язані:

1. після отримання клопотання командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) з документами, зареєструвати їх в спеціальній книзі обліку;
  2. у місячний строк з дня отримання клопотання розглянути його та довести прийняте комісією рішення до відповідного командира військової частини;
  3. через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів), які відповідають за організацію роботи комісій, організовують роботу з видачі посвідчень учасників бойових дій через відповідну військову частину.

Командир (начальник) військової частини (органу, підрозділу) організовує видачу отриманих посвідчень учасників бойових дій особисто військовослужбовцям, про що інформує відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів), які відповідають за організацію роботи комісій.

Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу безоплатної правової допомоги