Фото без опису

Досить часто у житті трапляються випадки, коли подружжя бажає розлучитися під час вагітності дружини.

Відповідно до частини 2 статті 110 Cімейного кодексу України позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини.     

  Однак, дана стаття містить і винятки, коли подружжя може звертатися до суду про розірвання шлюбу під час вагітності дружини.

Такими винятками є:

  1. батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;
  2. один із подружжя вчинив щодо другого з подружжя протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення.   

  Протиправна поведінка чоловіка, яка містить ознаки злочину, повинна бути направлена в даному випадку безпосередньо на дружину.

  Злочином є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину.

  У разі вчинення протиправних дій одним з подружжя щодо другого з подружжя (насильства і т.д.) в період вагітності дружини необхідно звертатися в правоохоронні органи (поліцію) з заявами про порушення кримінальних справ за фактом побоїв або заподіяння тілесних ушкоджень (або інших протиправних дій). При цьому в поліції слід отримати Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, в якому будуть відображені відомості про заявника, підозрюваного особі, а також суть вчиненого діяння.

Отже, для звернення до суду про розірвання шлюбу на вказаних вище підставах необов’язково чоловік повинен бути засудженим, достатньо вчинення ним злочинних дій, що зафіксовані правоохоронними органами, показами свідків тощо.

  У тому випадку, якщо батьківство зачатої дитини визнано іншою особою, чоловік, дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини. Для реалізації цього права чоловіку або дружині необхідно надати суду докази визнання батьківства зачатої дитини іншою особою. Оскільки мова іде про зачату, тобто ще не народжену дитину, доказом визнання батьківства іншою особою може бути спільна заява жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, яка може бути подана до народження дитини до державного органу реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 126 СК).

  Провадження у справі про розірвання шлюбу відкривається судом на підставі позовної заяви, поданої одним з подружжя у встановленому порядку. Позов про розірвання шлюбу подається позивачем (одним з подружжя) у загальному порядку до місцевого суду за місцем проживання відповідача (другого з подружжя). Однак, у разі, якщо на утриманні позивача є малолітні або неповнолітні діти або якщо позивач не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача, позов також може подаватися за місцем проживання позивача.


Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу безоплатної правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД