Фото без описуТак, в кожного громадянина відповідно до Конституції України та Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" є обов'язок захищати свою Вітчизну, її недоторканність і цілісність території. Для підготовки Збройних сил України Закон встановлює військовий обов'язок.

Такий обов'язок включає наступні дії:

  • підготовка осіб до військової служби;
  • приписка до ділянок призову;
  • прийняття на службу (за контрактом або за призовом);
  • проходження такої служби;
  • перебування в запасі;
  • військовий резерв;
  • військовий облік.

Так, напередодні чергового призову актуальними питаннями для багатьох людей є такі: як стати на облік у військкомат; що буде якщо не стати на облік у військкомат; як отримати приписне; які наслідки, якщо не встав на облік у військкомат після служби або не отримав військовий квиток вчасно і так далі.

Крім того жінки, віком з 18 по 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Відповідно до роз`яснень Міністерства оброни України стати на військовий облік потрібно до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання.

Як прописатися в призовній дільниці

Щороку військові комісаріати, нині це територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання приписують всіх хлопців, яким виповнилося 17 років. Період для такої прописки - січень-березень. Для прописки, людині надсилають повістку, в якій повинна бути вказана конкретна дата в який саме день необхідно прийти.

Важливо! Крім того, важливо відзначити, що обов'язок подавати інформацію до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (військовим комісаріатам) про вищевказаних громадян покладається на всі підприємства, організації, установи освіти, їх керівників, а також, органи місцевої влади (сільські, міські та селищні ради і тд). І за недотримання цього обов'язку передбачена відповідальність. Для проведення прописки складається спеціальна комісія. Прописка є початковим обов'язковим етапом для постановки на облік. За результатами прописки особі видають посвідчення про прописку.

Як стати на облік у військкомат

Відповідно до статті 33 ЗУ "Про військовий обов`язок та військову службу" військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

 

Так, до першої категорії відносяться:

прописані до ділянок;

громадяни, які отримали громадянство України;

громадяни, які приїхали на нове місце проживання або з-за кордону.

 

До другої категорії підлягають:

звільнені з військової служби в запас;

особи, які раніше терміну звільнилися з альтернативної служби;

військовозобов'язані, які переїхали в іншу місцевість;

звільнені з різних державних служб правопорядку або Державної податкової служби або митної, або виконавчої служби;

виключені з обліку Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України;

звільнені від призову по статті 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";

особи, яким виповнилося 27 років під час перебування на обліку призовників.

Для того, щоб стати на облік необхідно звернутися до військового комісаріату з паспортом, приписним (або військовим квитком - для обліку військовозобов'язаних) і іншими документами, що підтверджують підстави для зміни проживання, закінчення вузу і тд.

 

Що буде якщо не стати на військовий облік

 

За порушення правил і ухилення від обліку в РВК можливі такі наслідки:

  • оголошення в розшук, затримання і примусова доставка поліцією до військового комісаріату
  • притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності за ухилення від військового обов’язку

Статтею 210 КУпАП за порушення правил і ухилення від обліку у військовому комісаріаті передбачає притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від п’яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом року вчинення вищезазначеного порушення, штраф від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Відповідно до ч. 1 статті 337 кримінального кодексу України ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.

 

Крім цього слід зазначити що КУпАП передбачає окремі штрафи на посадових осіб органів влади, керівників підприємств, організацій, установ, які своєчасно не повідомили в військкомат інформацію про наявність потенційних призовників.

 

Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу надання безоплатної правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД