Фото без описуКоли немає документів на успадковану квартиру, в ситуації якщо родичі не дають документи, залишається невирішеним питання, як вступити в спадок без документів.

Документи, які необхідні для вступу в спадщину

 

Обов'язковий перелік необхідної документації, для надання нотаріусу, щоб вступити у спадок:

  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • документ, який доводить родинний зв'язок з померлим - свідоцтво про народження людини, яка претендує на майно (свідоцтво про укладення шлюбу (якщо мала місце зміна прізвища) і, можливо, низка інших документів, що підтверджують родинні стосунки з спадкодавцем);
  • паспорт спадкоємця і ідентифікаційний код у разі його наявності;
  • правовстановлюючий документ на будинок (це може бути свідоцтво про право власності на житло, свідоцтво про приватизацію, договір про дарування, договір про купівлю-продаж тощо);
  • технічна документація на домоволодіння (частіше, це Технічний паспорт);
  • довідка, в якій повинна бути вказана адреса, де був зареєстрований померлий (спадкодавець) в день його смерті, а, також, вказані особи, що зареєстровані за тією ж адресою з спадкодавцем в день смерті останнього.

Реєстрація померлого (спадкодавця)

Особливість довідки про адресу, за якою був зареєстрований померлий тобто спадкодавець, полягає саме в тому, що виходячи з цього документа констатується інформація про те, чи зареєстрований був потенційний спадкоємець за однією і тією ж адресою з спадкодавцем саме на день смерті останнього.

Коли ж спадкоємець був зареєстрований за однією адресою з спадкодавцем на день його ж смерті, тоді йому слід на підставі ст. 1270 Цивільного кодексу України протягом шести місяців з дня смерті спадкоємця, що і є фактом відкриття спадщини, написати заяву нотаріусу і виявить бажання прийняти спадщину. Обгрунтування пропуску терміну на подачу такої заяви обумовлені в ст. 1272 Цивільного кодексу України. Тобто спадкоємцю, при наявності у нього поважної причини, суд визначає додатковий строк, достатній для подання ним заяви, що буде волевиявленням до нотаріуса про прийняття спадщини.

Документ, що підтверджує смерть спадкодавця

Свідоцтво про смерть спадкодавця - це документ, у якому обов'язково вказується місце, дата та причина смерті людини, про що і відображено в державному реєстрі.

Так, при наявності паспорта і документів, що підтверджують родинні зв'язки зі спадкодавцем, спадкоємець має законне право звернутися до органів реєстрації актів цивільного стану з проханням надати свідоцтво про смерть спадкодавця. Зазвичай свідоцтво про смерть спадкодавця можуть отримати близькі родичі (чоловік, дружина, діти, батьки).

Відсутність документів - це пряма дорога до суду

Як вступити в спадщину, якщо родичі не дають документи або, якщо у спадкоємця з іншої причини немає документів на успадковану квартиру, які повинні бути надані нотаріусу, згідно зазначеного вище списку. Можливість вступити у спадок в Україні надана за допомогою судової процедури.

Оскільки вступити в спадок без документів на квартиру або домоволодіння неможливо, відповідно, потрібно закрити питання, якщо немає документів на успадковану квартиру або домоволодіння іншим способом. Так, по закінченню шестимісячного терміну з того моменту як відкрилася спадщина, тобто з дня коли спадкодавець помер, або якщо згідно із зазначеною вище довідки спадкоємець був зареєстрований за однією і тією ж адресою з спадкодавцем на день смерті останнього, уповноважений нотаріус повідомляє про відмову спадкоємцю в здійсненні нотаріальних дій та надання йому документів про право на спадщину у вигляді свідоцтва (за законом чи за заповітом).

Після цього спадкоємцю необхідно звернутися в судові органи з позовною заявою, в якій вказати про визнання права власності на спадкове майно, що відкрилося після смерті спадкодавця, в порядку спадкування.

Позов і документація до нього

 

З метою вирішення питання вступу в спадок без документів на квартиру в суді, крім наявності складеної позовної заяви для забезпечення задоволення вимог іпотекодержателя, є обов'язковою необхідність надання низки загальнообов'язкових документів до нього.

Орієнтовний перелік документації, яку необхідно додати до позовної заяви: копія позовної заяви; копія свідоцтва про смерть; копія заповіту (при його наявності); копія заяви про прийняття спадщини; копія витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі; копія технічного паспорта на житловий будинок, квартиру; копія паспорта громадянина України; копія ідентифікаційного номера; квитанція про сплату судового збору

При розгляді даної цивільної справи в суді позивач (він же спадкоємець) доводить своє право на спадкування, а судовий орган, в свою чергу, з'ясовує шляхом витребування інформації у відповідних структурах, необхідної для прийняття рішення по даній справі про визнання права власності на спадкову майно за наданими позивачем (спадкоємцем), чи має право спадкоємець на вказане спадкове майно.

Як оформити спадщину, якщо немає документів, але вже є рішення суду?

 

Коли рішення суду про задоволенні позовних вимог про визнання права власності на спадкове майно вже вступило в законну силу, настає можливість реально закрити питання, як вступити у спадок, якщо немає документів на успадковану квартиру.

Рішення суду про визнання права власності на нерухоме майно й буде правовстановлюючим документом. На його підставі проводиться реєстрація права власності на спадкове майно (п. 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»).

 

Надвірнянське бюро правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД