Фото без опису     

3 лютого в Ланчинській міській бібліотеці для дорослих відбулася літературна година, присвячена 120-ій річниці з дня народження Валер’яна Петровича Підмогильного, українського письменника, перекладача, критика.

    Ведучі – Любов Дутчак та Наталія Попович  -  розповіли про життя та творчість Валер’яна Підмогильного, блискучого майстра новели. Його, як талановитого перекладача цілої бібліотеки французької класичної літератури, літературознавці ставлять вряд з найвидатнішими письменниками світу. Між тим більшість наших співвітчизників ще тільки починають відкривати для себе його ім’я і творчість.

     Народився Валер`ян Підмогильний на Катеринославщині в бідній селянській родині. Закінчив училище, а потім ще вчився з перервами, через матеріальну скруту, на математичному та юридичному факультетах Катеринославського університету, який так і не закінчив. Літературна діяльність переривалась вчителюванням, працею у видавництвах.  Багато часу придiляв самоосвiтi, вивчав iноземнi мови. Друзi називали його «унiверситетом на дому». Писати Валер’ян Підмогильний почав ще в учнівські роки. Але справжнім його літературним дебютом стали оповідання „Гайдамака” і „Ваня”, надруковані в 1919 року.

     У 1934 році, коли країну охопила хвиля репресій, Валер’яна Підмогильного заарештували як ворога народу, заслали на Соловки. 1937 року Валер’ян Підмогильний разом з тисячами таких же як і він був розстріляний, на честь двадцятої річниці Жовтневого більшовицького перевороту. Довгі десятиліття творчість письменника, навіть ім’я були заборонені, забуті. Лише наприкінці 80-х років минулого століття в Україні почали перевидавати книги талановитого прозаїка, друкувати його новели в журналах, писати про нього. До 100-літнього ювілею письменника на сторінки періодики ринула ціла злива найрізноманітніших публікацій про життя і творчість Валер’яна Підмогильного. Були видані нові книги, а його твори ввели до курсу шкільної програми з української літератури.

    Ліцеїсти розповіли про героїв оповідань і повістей В. Підмогильного – людей, що заглиблені в життя, мислячі, в постійних пошуках відповідей на злободенні питання життя − чи це скалічений робітник ("Старець"), чи це гімназисти ("Гайдамаки"), чи студенти ("На селі"), підлітка ("Важке питання", "Добрий Бог"). Коли вони стикаються з дійсністю, а в їхніх душах виникає сум'яття, поряд з впевненістю – розчарування в тих ідеалах, які так гучно проголошувалися творцями нового суспільного ладу.

        Виставка-присвята «Полинова доля Валер’яна Підмогильного» стала змістовним  доповненням  до  заходу.    

      В особі Валер'яна Підмогильного наша література могла б мати письменника врівні з Мопассаном чи Франсом, Бальзаком чи Меріме, проте кривава рука більшовицького тоталітаризму обірвала життя талановитого прозаїка на початку сходження до вершин світового мистецтва.