Про організацію виплат житлових субсидій у готівковій формі через АТ «Ощадбанк»
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2019 року № 62 внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, згідно з яким визначено механізм виплати житлових субсидій у готівковій формі.
Відповідно до пункту 186 Положення виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюється:
особам, які одержують пенсії, - через Пенсійний фонд України шляхом перерахування органами Пенсійного фонду України коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта», де особа одержує пенсію;
особам, які не одержують пенсії, - через АТ «Ощадбанк» шляхом перерахування коштів для здійснення грошових переказів через платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка» або шляхом зарахування на поточні рахунки, відкриті в АТ «Ощадбанк».
При цьому через технічні проблеми певна частина одержувачів пенсій не була ідентифікована Пенсійним фондом України як одержувачі пенсії і, як наслідок, виплата цим особам житлової субсидії у готівковій формі буде здійснюватися через АТ «Ощадбанк».
Стаття 245 Цивільного кодексу України передбачає різні форми довіреності, зокрема, довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Одночасно звертаємо увагу, що у довіреності має бути чітко визначено перелік дій, на які уповноважено довірену особу від імені довірителя, зокрема, отримання житлової субсидії у готівковій формі через платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка», відкриття поточного рахунку в АТ «Ощадбанк» та розпорядження ним, отримання банківської платіжної картки, випущеної до такого рахунку.
Що стосується вирішення цього питання у містах, то відповідно до частини четвертої статті 245 Цивільного кодексу України довіреність на одержання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, інших платежів та поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо) може бути посвідчена посадовою особою організації , в якій довіритель працює, навчається перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання.
Таким чином, у містах посвідчення довіреності можуть здійснювати за місцем проживання довірителя, зокрема, житлово-експлуатаційні організації, ОСББ, ЖБК тощо. При цьому з метою забезпечення контролю за здійсненням виплати житлової субсидії у готівковій формі довіреною особою у таких випадках має виступати працівник територіального центру соціального обслуговування.