Управління фітосанітарної Фото без описубезпеки Головного управління Держпродспоживслужби в області інформує:  агрометеорологічні умови другої декади травня були задовільними для росту і розвитку озимих та ранніх ярих зернових культур,  вегетації теплолюбивих культур та формування і росту плодів плодових культур.

 

У зв'язку із зниженням температури повітря нижче +5º вегетація рослин у нічні години уповільнювалась. Температурний режим, в цілому за декаду, відповідав середньобагаторічним показникам.

Станом на 20.05.2018р. сума ефективних температур відповідала таким показникам: : +5ºС – при нормі 313ºС – становила - 486;  +10ºС- при нормі 96ºС – становила - 242ºС.

Умови для проведення польових робіт були місцями несприятливі через випадання опадів.

 

Шкідники і хвороби зернових та зернобобових культур

Погодні умови другої половини звітного періоду сприяли інтенсивному розвитку та поширенню в посівах зернових культур хлібних блішок, п’явиць, пшеничного трипса, злакових мух, попелиць, цикадок. Ними в допороговій чисельності пошкоджено 8% рослин.

Шкідливі клопи. В посівах озимих зернових – Богородчанського, Галицького, Рогатинського, Тлумацького районів в крайових полосах нараховується в середньому 0,3 екз. У співвідношенні клопів – шкідлива черепашка складає 5 відсотків, гостроголовий 40, елія носата 35, 20 відсотків ягідні клопи. Яйцекладку шкідника відмічають Галицький та Рогатинський райони. В основному заселені посіви, які знаходяться біля лісових насаджень. В подальшому слід очікувати наростання чисельності його яйцекладки та шкідливості.

Помірне тепло та  дощова погода повсюдно сприяли розвитку збудників хвороб зернових колосових культур. Так, на 15-50% обстежених площ борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, ринхоспоріозом уражено 6-17% рослин (борошниста роса, септоріоз) у господарствах Богородчанського, Галицького, Рогатинського, Снятинського  районів.

Кукурудза. Блішками в чисельності 1 (3) екз/м.кв. заселено 30 відсотків площ. Кліматичні умови стримували їх активність та шкідливість.

У посівах сої та гороху триває заселення та розвиток бульбочкових довгоносиків, попелиць, осередково горохового трипса. Ними пошкоджено 12% (Снятинський район) рослин культури.

 

Технічні культури

В посівах ріпаку після проведення захисних заходів, нараховується в середньому 1-3 імаго на рослину ріпакового квіткоїда. Крайове заселення рослин починає капустяна попелиця, продовжується літ та спарювання біланів. Інтенсивність льоту 6-8 метеликів за 10 хвилин в радіусі 100м.

Ураженість пероноспорозом становить 4-6 відсотків рослин.

Кліматичні умови, які утримувалися протягом звітного періоду створювали складний фітосанітарний стан посівів, особливо в посівах кормових та столових буряків в індивідуальних селянських господарствах.

З середини другої декади спостерігається заселення рослин буряковою попелицею. Імаго шкідника 1(2) та личинок 7екз. на рослину заселили в середньому 5, максимально 10 відсотків рослин. Шкідник спостерігається осередково, на 20 відсотках посівів кормових буряків (Галицький, Снятинський  райони). Скрізь у посівах культури на 4-10% рослин харчуються бурякові блішки. Літає над посівами і імаго бурякової мухи.

Через ущільнення грунту  та утворення кірки рослини уразив коренеїд (Богородчанський район), розвиток якого стримують через міжрядні рихлення.

 

Картопля та овочеві культури

Картопля. Продовжується заселення, спарювання та яйцекладка колорадського жука. Найбільша чисельність імаго спостерігається в Галицькому, Рогатинському, Тлумацькому районах, де на 1 заселений кущ нараховується 3 (6) дорослих особин. Відбувається спарювання  та яйцекладка. В яйцекладці нараховується 17- 29 яєчок. Відродження личинок не спостерігаємо через несприятливі погодні умови. Сходи картоплі є дуже нерівномірні, тому шкідливість шкідника передбачається високою та довготривалою. 

Скрізь на 100% ранню капусту, редиску, інші хрестоцвіті культури масово заселяють та пошкоджують хрестоцвіті блішки, відбувається літ та яйцекладка капустяної молі та мухи, розвиваються личинки цибулевої мухи. Місцями у присадибному секторі відмічалося пошкодження 3% висадженої розсади овочевих культур личинками хрущів та капустянкою. Розпочалось заселення слимаками.

 

Плодові насадження

Погодні умови травня, тепла, волога погода з різкими перепадами денної і нічної температури, сприяла розвитку хвороб та шкідників у  плодових насадженнях.

Яблунева попелиця продовжує заселяти і пошкоджувати молоді пагони. Шкідником заселено 10(50) відсотків пагонів при чисельності 6-12 попелиць на листок (Галицький, Снятинський райони).

Яблуневою міллю заселено 25 відсотків дерев, пошкоджено 4(6) відсотки листків (Галицький район).

Золотогузом на території Калуського району заселено до 3 га площ, його виявлено в занедбаних старих садах, на дикоростучих деревах яблуні та чагарниках при дорогах з щільністю 0,1-2гусениці на п.м.г. та пошкодив 0,5-2% бруньок, 1-3% листя у середньому та сильному ступенях. Надано рекомендації, щодо знищення шкідника.

Розвиток борошнистої роси відбувається на 15 відсотках площ плодових, хворобою уражено 3(5) відсотків молодих пагонів, охват дерев становить 23 відсотки, крім того 5 відсотків кісточкових насаджень (пагони) уражені моніліальним опіком (Тисменицький, Тлумацький райони).

Різкі перепади температури, висока вологість, наявність інфекції сприяли ураженню персиків кучерявістю листя. Хворобою уражено 5 відсотків дерев, 4, максимально 6 відсотків листків у слабкій ступені.

На плодах агрусу прогресує американська борошниста роса.

 

Багатоїдні шкідники

Повсюди триває літ метеликів підгризаючих (озима) та листогризучих (капустяна, гамма) совок. 

Личинки коваликів (дротяники) та хрущів продовжують свою шкідливість в посівах просапних культур (кукурудза, буряки) в індивідуальних селянських господарствах Галицького, Снятинського, Рогатинського районів.  Шкідливість незначна, пошкоджено 2 (3) відсотки рослин.

Капустянка (медведка). Масового  розмноження і розповсюдження шкідник набуває в приватному секторі на сходах овочевих культур. На 1 м.кв нараховується 0,3 екз, максимально 2 екз, пошкоджено 3(5) відсотків рослин овочевих культур (Снятинський район). Проводиться боротьба шляхом розкладання отруєних принад. 

Слимаки. Опади та висока вологість позитивно впливають на розмноження і шкодочинність шкідника. На 1м.кв. нараховується 0,5, максимально 3 екз., пошкоджено 2, максимально 6 відсотків рослин овочевих культур в індивідуальних селянських господарствах (Долинського, Калуського, Тисменицького районів ).

У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.