Поняття азартних ігор. Відповідно до законодавства, азартна гра визначається як будь-яка гра, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки, що дає право на отримання виграшу (призу). Розмір та ймовірність його отримання повністю або частково залежать від випадковості, знань і майстерності гравця (Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор»). В Україні лотерея не є азартною грою Важливо розуміти, що азартні ігри несуть із собою певні ризики. Гра може перетворитися на проблему, якщо постійно ризикувати великими сумами та багато часу витрачати на неї. Залежність від азартних ігор може мати серйозні фізичні, психологічні та соціальні наслідки.

Тому, варто усвідомлювати, що азартні ігри мають бути лише розвагою. Ознайомлення з принципами відповідальної гри може допомогти уникнути негативних наслідків. Запам’ятайте, що азартні ігри – це не спосіб заробити гроші, а лише вид розваги.

 Ігрова залежність чи звичайна захопленість азартною грою? Ігрова залежність, також відома як лудоманія, є патологічним станом, коли особа втрачає контроль над своєю поведінкою під час гри.

Пристрасть до ігор було офіційно визнано Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) психічним розладом, а таке поняття як «ігровий розлад» включено до 11-го видання нормативного документа «Міжнародна статистична класифікація хвороб» (МКХ; 6С51; ICD11) та віднесено до розділу 06 «Розлади психіки, поведінки або розвитку нервової системи». Розлад, пов’язаний з азартними іграми, характеризується моделлю постійної або періодичної поведінки в азартних іграх, що проявляється: порушенням контролю над азартними іграми (наприклад, початок, частота, інтенсивність, тривалість, припинення, контекст); підвищенням пріоритету азартних ігор такою мірою, що азартні ігри отримують перевагу над іншими життєвими інтересами та повсякденною діяльністю; продовженням участі в азартних іграх, незважаючи на настання негативних наслідків. 6 Якщо ви маєте сумніви щодо свого ставлення до азартних ігор, рекомендується звернутися до спеціаліста для оцінки та допомоги.

 Наслідки залежності від азартних ігор: фізичні, психологічні, соціальні 8 Фінансові проблеми. Програш великих сум грошей, зростання боргів та втрата матеріальних цінностей. Психологічні проблеми. Депресія, тривога, роздратованість. Втрата соціальних зв’язків. Втрата довіри у стосунках з рідними, близькими людьми, почуття самотності та відсутність підтримки. Здоров’я. Недостатня фізична активність та постійне навантаження нервової системи призводить до зниження імунітету, погіршення стану здоров’я. Юридичні проблеми. Несплата кредитів (боргів), втрата ділової репутації. Для отримання інформації щодо ігрової залежності та можливостей обмеження участі осіб в азартних іграх зверніться до Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ). Безкоштовна гаряча лінія КРАІЛ: 0 800 50 13 77. Офіційна електронна скринька для подання звернень громадян: zvernennya@gc.gov.ua. Якщо ви або ваші близькі відчуваєте потребу в допомозі, можете звернутися до таких організацій і установ, які спеціалізуються в питаннях ігрової залежності (лудоманії).

Куди звертатися по допомогу Для отримання інформації щодо медичної допомоги зверніться до будь-якого закладу охорони здоров’я за місцем фактичного проживання. Держава гарантує всім пацієнтам надання необхідної медичної допомоги та ліків, які передбачені Програмою медичних гарантій, безкоштовний телефон контактцентру Національної служби здоров’я України за номером 16-77. Крім цього, перелік закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги особам з ігровою залежністю, можна знайти на сайті КРАІЛ у розділі «Ігрова залежність».

Для отримання соціальної послуги щодо соціальнопсихологічної реабілітації особи з поведінковими порушеннями через ігрову залежність необхідно звернутись до органу соціального захисту населення за місцем проживання/перебування особи, що потребує такої соціальної послуги.

Для отримання безоплатної правничої допомоги необхідно звернутися за єдиним номером контактцентру системи безоплатної правничої допомоги – 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів) або безпосередньо до найближчого бюро правничої допомоги.

Ось декілька порад, як вберегти себе від ігрової залежності (лудоманії):

- усвідомлюйте ризики та наслідки ігрової залежності.

- визначте ліміти часу та грошей для участі в азартній грі.

-уникайте витрат, які перевищують ваші можливості

- приділяйте увагу іншим інтересам та хобі, що не пов’язані з азартними іграми.

-спілкуйтеся з рідними та близькими людьми, діліться враженнями.

Підтримка оточення може бути важливою складовою для запобігання ігровій залежності.

Якщо ви відчуваєте, що втрачаєте контроль під час азартної гри або спостерігаєте такі ознаки у рідних, зверніться по допомогу.

Запам’ятайте! Самоконтроль та свідоме ставлення до азартних ігор можуть допомогти вам вберегти себе від ігрової залежності.

https://www.canva.com/design/DAFrgx-V8jc/xGqfR291cUoHBlUIGkSBKA/view