Фото без опису

Щороку 26 квітня в Україні відзначають День пам’яті Чорнобильської трагедії та вшановують полеглих учасників ліквідації наслідків аварії. Цьогоріч минають 37 роковини від дня трагедії.

 

"26 квітня вся Україна вшановує пам'ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 1986 рік забрав частину території нашої країни, яка стала непридатною для життя. Тисячі понівечених людських життів, адже багато хто втратив житло і люди змушені були покинути зону ураженою радіацією та стати  біженцями. Це велика трагедія як в історії України, так і в історії людства, - зазначає селищний голова Надія ДАНИЛЮК. - На жаль, у 2022 році під час повномасштабного вторгнення московські окупанти напевно знову хотіли повторити цю трагедію. Захопили Чорнобильську АЕС, стріляли прямим наведенням з танків по Запорізькій АЕС. Завдяки мужності та професійності працівників атомної сфери вдалося запобігти екологічній катастрофі. Висловлюю слова вдячності усім Героям Чорнобиля, щиро молимося за полеглих ліквідаторів".

26 квітня 2023 року відзначаються 37-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці. Аварія забрала життя тисяч людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. З того часу в цю дату в Україні щороку вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також шанують ліквідаторів наслідків аварії.

Нагадаємо, що під час російського вторгнення в Україну Чорнобильська АЕС була окупована російськими військами. Станцію звільнили 31 березня.

Аварія на Чорнобильській АЕС: історія трагедії

26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. З різницею в дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Обвалилася частина будівель, почалася велика пожежа. Величезна кількість радіоактивних речовин було викинута в атмосферу.

Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників та працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.

Щоб запобігти подібним аваріям у майбутньому, наприкінці 1986 року четвертий реактор накрили спеціальним "саркофагом" і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію. У наступні роки через великі пожежі відключили інші три реактори.

У 2019 році над станцією запустили новий "саркофаг", оскільки старий був уже непридатний. У наш час Чорнобильська АЕС готується до повного зняття з експлуатації.

Жертви та наслідки Чорнобильської трагедії

Аварія на Чорнобильській АЕС викликала катастрофічне забруднення навколишнього середовища. Територія міста Прип'ять досі вважається непридатною для життя. Аварія сильно підірвала довіру громадськості до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.

Точне число жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей вмирали через роки. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 осіб. 30 співробітників АЕС померло в перші дні і тижні аварії, ще сотні тисяч людей померли в наступні кілька років від онкологічних захворювань і променевої хвороби.

День пам'яті Чорнобиля

26 квітня є днем пам'яті про саму катастрофу і загиблих в ній, а також героїзму працівників станції, ліквідаторів, пожежників, медиків і всіх людей, причетних до ліквідації наслідків аварії.