Фото без опису

У літній період почастішали випадки виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, пов'язаних з вживанням продуктів  харчування та питної води, забруднених хвороботворними мікробами.

Більшість групових інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових святкувань - весіль, ювілеїв, випускних вечорів, проводів в армію тощо.

Спеціалісти-епідеміологи стверджують, що основними причинами спалахів є залучення до приготування страв випадкових осіб, котрі не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, а також порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.

Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань.

Пам'ятка

для організаторів різного роду урочистостей

               (весілля, бенкети, поминки тощо).

 1. Не проводити великих та гучних святкувань вдома.
 2. Бажано проводити такі урочистості в закладах громадського харчування, де є належні умови для приготування та реалізації страв, підтримання відповідного санітарного режиму, а персонал обстежений на носійство збудників кишкових інфекцій.
 3. Створити умови для роздільного зберігання сировини та готової продукції.
 4. Не проводити приготування страв в пристосованих, прибудованих приміщеннях, де немає відповідних для цього умов, немає можливості підтримувати належний санітарно-гігієнічний стан.
 5. Зберігання сировини та готової продукції, яка швидко псується, здійснювати тільки при умові наявності холоду (холодильники, холодні погреби).
 6. Для розробки сировини використовувати окремі столи (м'ясний, рибний, овочевий і ін.) та розробочний інвентар (дошки, ножі), які мають бути промарковані і використовуватись суворо за призначенням.
 7. Не купувати продуктів  харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
 8. На всю, без винятку, продукцію необхідно мати документи, що підтверджують її якість (якісні посвідчення, сертифікати, ветеринарні посвідчення і ін.), в т.ч. і на власну тваринну продукцію.
 9. Обов'язково дотримуватись термінів споживання страв, забороняється приготування страв напередодні, «з запасом».
 10. В літній період забороняється виготовлення холодців, заливних страв з м'яса, риби, кондитерських виробів з кремом.
 11. Всі харчові продукти піддавати достатній механічній, тепловій та термічній обробці.
 12. Для виготовлення страв використовувати тільки ту питну воду, в якій Ви впевнені, що вона доброякісна. В іншому випадку використовуйте тільки кип'ячену воду. Забороняється використання води з відкритих водойм, річок, потоків.
 13. Необхідно створити належні умови для миття рук кухарям та помічникам в процесі приготування страв (перехід від обробки сировини до готової продукції, після прибирання приміщень тощо) і обов'язкове миття рук після відвідування туалету.
 14. Не допускаються до приготування страв та ін. робіт особи, які мають порізи, подряпини на руках, шкірні захворювання, захворювання верхніх дихальних шляхів, розлади шлунково-кишкового тракту.
 15. Весь обслуговуючий персонал урочистостей повинен пройти профілактичний медичний огляд з метою попередження бактеріоносійства збудників кишкових інфекцій та навчання по програмі санітарного мінімуму.

 

 

Надвірнянський  районний центр

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України»