Фото без опису

За інформацією Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, відтепер лікарі, які надають медичну допомогу як фізичні особи — підприємці, також можуть проводити вакцинацію. Так само змінилися вимоги до місць проведення щеплень: вони відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень.

Наказом МОЗ України № 280 від 1 лютого 2019 р. затверджено зміни до Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень.

Хто може робити щеплення

Нині 100 лікарів — фізичних осіб — підприємців по всій країні вже уклали договори з Національною службою здоров’я України. Відповідно до договору, вони мають надавати весь перелік послуг первинної медичної допомоги, зокрема — вакцинувати пацієнтів, які підписали з ними декларації. Зараз вони мають таку можливість, адже відтепер скрізь у Положенні, де було зазначено, що ця послуга може бути надана в закладі охорони здоров’я, додано «та місці надання медичних послуг ФОП». Ті дії та рішення, які раніше належали до компетенції керівника та працівників медичного закладу, тепер також доступні лікарям — фізичним особам — підприємцям.

Вимоги для проведення вакцинації

Крім цього, модернізовано вимоги до місць, у яких можуть проводитися щеплення. Поняття «кабінет щеплення» замінили на «пункт щеплення». Вимоги до нього відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень, які накладали положення про кабінет щеплень. Норми, викладені у наказі МОЗ України від 31 грудня 2009 р. № 1095 «Питання організації роботи кабінетів щеплень», не актуальні. Тобто відтепер, відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, регулюються не вимоги до окремих кабінетів, а вимоги до трьох базових речей:

 • забезпечення безпеки медичного імунобіологічного препарату;
 • забезпечення інфекційного контролю (захист пацієнта та медичного працівника);
 • дотримання правил поводження з епідемічно небезпечними медичними відходами.

У новому наказі, зокрема, вже немає обмежень щодо площі приміщення, у якому можна робити щеплення. Пункт щеплення може бути тимчасовим —  де щеплення проводяться лише впродовж 24 год.

Оснащення пункту щеплення

Постійний пункт щеплення має бути оснащений:

 • холодильником для зберігання лікарських засобів;
 • термометром у холодильнику на другій полиці та термометром для валідації його показань;
 • сумкою-холодильником з двома комплектами холодових елементів та термометром;
 • столиком, що за розмірами здатний вмістити одну невелику сумку-холодильник, ін’єкційні матеріали і коробку для безпечної утилізації шприців;
 • наборами лікарських засобів та медичними виробами для надання медичної допомоги при невідкладних станах, а також аптечками для надання екстреної медичної допомоги;
 • коробкою для безпечної утилізації шприців;
 • кушеткою для проведення профілактичного щеплення і сповивання дитини за необхідності або стільцем;
 • облаштованим місцем для гігієни рук (вода, мило). За неможливості обладнання місця для миття рук потрібно облаштувати дозатор з антисептиком для обробки шкіри рук;
 • бактерицидним опромінювачем або іншим пристроєм для знезараження повітря;
 • інформаційними матеріалами, плакатами з вакцинації для населення і навчальними посібниками, в тому числі візуалізаційними матеріалами надання екстреної медичної допомоги при невідкладних станах, які можуть виникнути після застосування імунобіологічних препаратів (за можливості);
 • термометром для вимірювання температури у приміщенні.

При цьому наголошують, що тимчасові пункти щеплення можна облаштовувати без холодильника, достатньо мати дві сумки-холодильники з термометрами та відповідною кількістю холодових елементів залежно від обсягу вакцин.

Відповідні зміни також внесені до Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну (медико-санітарну) допомогу», затверджених наказом МОЗ України від 2 квітня 2013 р. № 259.

Також підготувати документи для акредитації і пройти її тепер буде значно простіше. Спрощено і отримання ліцензії.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.