ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ

В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

вул Берегова, 24, м. Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ 40309088 тел. 51-13-89, факс 51-13-92,

ifdergprod@vetif.gov.ua

 

17.08.2018 р.                                                    

Відповідальним за роботу офіційних

веб-сайтів райдержадміністрацій

та міських рад

 

Головам територіальних громад

Івано-Франківської області

 

З метою інформування громадськості та доведення до широкого загалу (в т.ч. шляхом публікації на офіційних веб-сайтах райдержадміністрацій,  міських рад  та територіальних громад),  подаємо наступну актуальну інформацію.

 


 

Незабаром 1 вересня:  рекомендації при підготовці дитини до школи

Фото без опису

Непомітно добігає кінця літо, незабаром пролунає шкільний дзвоник і тисячі школярів попрямують  до  вже підготовлених до нового навчального року шкіл.

Та чи готова Ваша дитина до школи? Чи має вона необхідний шкільний одяг, взуття, спортивну форму? Чи достатньо вона забезпечена зошитами, олівцями, ручками та іншим шкільним приладдям?

 

Спеціалісти управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертають увагу батьків на деякі  гігієнічні рекомендації при підготовці дитини до школи.

Учні в шкільній формі перебувають по 5-6, а іноді й більше, годин, тому одяг бажано купувати з натуральних тканин, оскільки тільки вони добре пропускають повітря, зберігають тепло, вбирають вологу.

Відсотковий вміст синтетичних та ацетатних волокон в тканинах та матеріалах для дитячого одягу суворо регламентований і має бути обов’язково відображений на етикетці.

Білизну рекомендується купувати лише з бавовни. В тканинах, які використовуються для пошиву шкільної форми, вміст синтетичних та штучних волокон не має перевищувати 35-40%, інші складові – натуральні: вовна, бавовна, льон, шовк. В верхньому одязі допускається вміст синтетичних та штучних волокон від 50 до 100%, але підкладка має бути тільки з натуральних тканин.

Крім одягу, дитині необхідно підібрати правильне шкільне та спортивне взуття, оскільки воно оберігає стопу від механічних пошкоджень, допомагає м’язам та зв’язкам утримувати свод стопи в нормальному положенні. Неякісне взуття є причиною великої кількості деформацій і захворювань стоп. Тому, при виборі дитячого взуття, слід звертати увагу на наступні гігієнічні вимоги: верх виробу, підкладки та вкладні стільки мають бути тільки з натуральних матеріалів. Штучні та синтетичні замінники шкіри застосовують лише для оздоблення.

Підошви виготовляються з різних матеріалів: шкіри, деяких видів гуми, а також полімерних матеріалів, які мають забезпечити оптимальні гнучкість, товщину і масу. Висота каблука для школярів 8-10 років не повинна перевищувати 2 см, для хлопчиків 13-17 років – 3 см, для дівчаток 13-17 років – 4 см. Задник повинен бути виготовленим з товстої натуральної шкіри.

Особливої уваги потребує питання купівлі портфеля або ранця. Перевагу пропонуємо надавати ранцям, оскільки щоденне їх носіння за плечима мінімізує негативний вплив на поставу дитини. Хочемо нагадати, що при купівлі слід звернути увагу на спинку ранцю - адже вона повинна бути твердою, її ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини. Лямки мають бути широкими, бо вузькі врізатимуться в плечі.

Портфель або ранець має складатися з кількох відділень – для книг та зошитів, ручок, олівців, фломастерів, тощо. Зверніть увагу на матеріал – він повинен бути легким, міцним, водонепроникним, морозостійким, зручним для чищення, яскравого кольору. Якщо портфель або рюкзак мають підкладку – вона повинна бути з матеріалу, який легко миється.

Портфель або ранець не повинні бути важкими – їх рекомендована вага 500-700 г.

Не слід купувати для підручників та зошитів сумку на одне плече, адже це приведе до порушення її постави.

Також слід пам’ятати про існування нормативних вимог щодо загальної ваги підручників із розрахунку на один навчальний день у комплекті з шкільним приладдям, без ваги ранця або портфеля.

Вага не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм перенесення учнями на відстань до 3 км і складає:

-  I-II класи – 1,5 ... 2,0 кг.              

 -  III-IV класи – 2,0 ... 2,3 кг.

-  V-VI класи – 2,3 ... 3,0 кг.             

-  VII–VIII класи – 3,0 ... 3,5 кг.

-  IX–XI (XII) класи – 3,5 ... 4,5 кг.

Не менш важливими є гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей, які регламентуються відповідними  Державними санітарними нормами і правилами, затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 січня 2007 року №13.

Так, в робочих зошитах, прописах на ділянках, передбачених для письма забороняється використовувати кольоровий або сірий фон. Папір має бути майже непрозорим, що попереджає пов’язані з цим можливі порушення зору. Білість паперу повинна складати 70-88%, його поверхня має бути гладкою, без засміченості.

Шкільні зошити виготовляються з лініюванням фіолетового, зеленого, блакитного або сірого кольорів. Лінії мають бути чітко про друкованими. Горизонтальні лінії на суміжних сторінках мають збігатися. Ми рекомендуємо купувати канцтовари вітчизняного виробництва, оскільки вони виготовлені згідно встановлених стандартів.

Одним із найважливіших обов’язків батьків є забезпечення постійного робочого місця для дитини вдома, оскільки його наявність сприяє кращому навчанню та привчає до порядку. Робоче місце включає: стіл та стілець, відповідно до зросту дитини, полиця для зберігання підручників, зошитів та ін., настільна лампа з захисною арматурою, щоб промені світла не падали в очі і не осліплювали дітей. Бажано встановлювати меблі, висота яких регулюється (щоб ноги всією ступнею торкалися підлоги чи підніжки стола).

Все це необхідно для того, щоб зберегти здоров’я і зір дітей, створити їм умови для правильного фізичного розвитку. Якщо стіл не відповідає зросту дитини, то щоденні систематичні заняття за таким столом швидко втомлюють її, сприяють викривленню хребта. Коли неправильно падає світло або його недостатньо, то в дітей може розвинутись патологія органів зору.

Слід пам’ятати, що з початком навчального року у Ваших дітей починається важливий і одночасно важкий період, тому необхідно з великою відповідальністю віднестися не лише до процесу закупівлі необхідного одягу та приладдя, а й до створення психологічного комфорту дитини.

Любіть Ваших дітей, піклуйтесь та дбайте про них, цікавтесь їх настроєм, проблемами і в жодному разі не будьте осторонь від них!