ДО КУЛІША НА ЗНАЙОМСТВО
7 серпня виповнюється 205 років від дня народження Пантелеймона Куліша ( 1819 - 189/), українського письменника, перекладача,фольклориста.
Цікаві факти про ювіляра.
• У Куліша було чимало псевдонімів: Панько Казюка, Павло Ратай, Хуторянин та інші.
Навчався молодий Куліш у Новгород - Сіверській гімназії та слухав лекції в Київському університеті. Через відсутність у документах свідчень про дворянське походження так і не став повноцінним студентом.
• Мав дуже близькі, дружні відносини із Тарасом Шевченком, який навіть був боярином на весіллі письменника. А з Миколою Костомаровим
Куліш подорожував Західною Європою.
. Вражають перекладацькі здібності
Пантелеймона Куліша. Він знав 10 мов.
Перекладав українською твори світових митців, таких як Гете, Гейне, Байрона, Шіллера, Шекспіра та Інших.
Він є автором "кулешівки" ( першої фонетичної абетки української мови), що лежить в основі українського правопису та мовлення. Також письменник став першим перекладачем Біблії українською мовою, що також вражає.
У 1847 році Пантелеймон Куліш був заарештований за належність до Кирило - Мефодіївського товариства. Його вагітна дружина від пережитого втратила дитину і більше не змогла завагітніти.
Щодо особистого життя, то Куліш одружився з Олександрою Білозерською, яка була на девʼять років молодшою від нього. Вона також була письменницею, друкувалася під псевдонімом-Ганна Барвінок.
Вулиці названі на честь Пантелеймона Куліша є у Києві, Рівному, Львові, Запоріжжі, Чернігові та інших населених пунктах.
2018 року в Києві було встановлено памʼятник
письменнику.
Добротівська бібліотека пропонує своїм читачам 7 серпня ознайомитися та перечитати твори Пантелеймона Куліша.