Скарлатина
Скарлатина – це гостре інфекційне захворювання, яке викликається бета-гемолітичним стрептококом групи А, який може викликати ураження нирок, ангіну, ревматизм, хронічний тонзиліт та інші. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом (через дрібні краплини слини при кашлі, чханні, спілкуванні), а також контактно-побутовим шляхом (наприклад, через предмети побуту, рушник, іграшки та інше), якими користувалася інфікована людина. Джерелом інфекції можуть бути не тільки хворі, а й носії стрептокока. Носіями цієї інфекції є близько 20% здорових людей, в тому числі дітей. Багато носіїв можуть поширювати збудника захворювання тривалий час: від кількох місяців до одного року.
Симптоми скарлатини:
-
Підвищення температури тіла до 38-40 °С озноб, головний біль, може бути нудота;
-
Розвивається ангіна;
-
На шкірі виникає характерний для скарлатини висип на рожевому фоні видно дрібні червоні цятки, в нижній частині живота, на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок, які зливаються в природніх складках – ліктьових згинах, пахвових западинах, пахових складках. Зникає через 3-7 днів, залишаючи після себе рясне лущення;
-
Ще характерним для скарлатини є блідий носо-губний трикутник, на фоні червоного обличчя;
-
Приблизно на четвертий день захворювання язик стає яскраво-червоним , з’являється “малиновий язик ”.
Скарлатина може мати небезпечні ускладнення, пов’язані з невчасним початком лікування та недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм. Після одужання виникає імунітет до скарлатини, як правило, стійкий, довічний, проте трапляються і повторні випадки.
Профілактика скарлатини
Щеплення від даного захворювання немає. Найкращим засобом профілактики є своєчасна діагностика і лікування хвороби, а також своєчасне виявлення хворих і безсимптомних носіїв інфекції, їх ізоляція в домашніх умовах або в стаціонарі; проведення карантинних заходів в закладах дошкільної освіти і школах; накладення заборони на відвідування хворими дітьми дитячих дошкільних установ раніше, ніж на 22 добу після зараження, а також до отримання негативного результату бактеріологічного аналізу на наявність стрептокока. Також варто дотримуватись простих правил:
-
провітрюйте приміщення;
-
гуляйте на свіжому повітрі та мийте руки після вулиці і перед їжею;
-
уникайте контакту з хворими людьми;
-
займайтеся зміцненням імунної системи у дитини;
-
збалансуйте раціон харчування;
-
лікування хронічних захворювань ( отитів, тонзилітів, синуситів);
-
звертайтесь до медичного закладу при появі перших ознак захворювання.
Оскільки скарлатина має високу заразливість, а діти – це найбільш вразлива категорія, необхідно дотримуватися заходів профілактики для зниження ризику інфікування. При захворюванні дуже важлива рання діагностика і вчасно призначене лікування.
Дбайте про себе та здоров’я своїх близьких !