Ворота в Карпати, Бог Сонця та соляний басейн
Ворота в Карпати, Бог Сонця та соляний басейн, саме такими словами описують успіх Ланчинської ОТГ журналісти Івано-Франківська.
Ланчинська ОТГ з'явилась на мапі України рік тому. За цей час в громаді відбулися разючі зміни. Саме вони стимулюють "емігрантів" повертатися в рідні краї і разом з амбітною командою нових керівників творити нову історію, засновану на стратегічному партнерстві громади, бізнесу і влади задля створення робочих місць, залучення інвестицій та поліпшення добробуту.
Об’єднана територіальна громада – це інша філософія життя. Села, селища та міста, добровільно об’єднавшись в одну громаду, самостійно забезпечують належний рівень надання послуг в різних сферах – від освіти та медицини до управління відходами. За такими принципами вже майже рік живе Ланчинська ОТГ. Під час прес-туру, організованого Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки U-LEAD, кореспонденти Версій змогли побачити, чим сьогодні живе громада та її мешканці та як на практиці реалізовуються секторальні реформи в рамках децентралізації, пишуть Версії.
Ланчинська ОТГ – одна із 30 громад в Україні, яка була відібрана Асоціацією міст України, як пілотна ОТГ для впровадження ініціативи “Інкубатор успішних громад”.
Про громаду
Ланчинська ОТГ була створена в 2017 році. До її складу увійшли два населені пункти – селище Ланчин та село Добротів. 23 грудня 2018 року до громади увійдуть ще три села Середньомайданської сільської ради – Середній Майдан, Вишнівці та Глинки.
Площа об’єднаної територіальної громади: 39.08 км 2
За офіційними даними, чисельність населення громади складає 10347 осіб, з приєднанням населених пунктів Середньомайданської сільської ради вона збільшиться ще на 1300 осіб.
Перші вибори в Ланчинській ОТГ відбулись 29 жовтня 2017 року. За результатами волевиявлення мешканців громади її очолив Володимир Попович.
Свого часу він вже був очолював Ланчин – в 1984 Володимир Попович був наймолодшим селищним головою в області. Також працював на керівних посадах державної податкової служби та облдержадміністрації, зокрема був начальником управління економічного розвитку.
Володимир Попович неодноразово обирався депутатом рад різних рівнів. Очолює Спілку економістів України в Івано-Франківській області.
Тепер же свій досвід Володимир Попович хоче використати для відбудови рідного краю.
“Я 18 років пропрацював в Івано-Франківську, але врешті рідна земля “потягнула” назад”, – зізнається голова Ланчинської громади.
Як кваліфікований економіст, який свого часу пройшов стажування у Федеральному міністерстві економіки Австрії, а потім був тренером з питань місцевого економічного розвитку у проекті «ПРОМІС – Міністерства зовнішніх справ Канади», він чітко розуміє, в якому напрямі має рухатись громада, щоб в результаті стати успішною. І вже майже рік, крок за кроком, він разом зі своєю командою втілює цю програму в життя.
Є гроші – є результат
Ланчинська ОТГ живе в нових бюджетних умовах 11 місяців. Бюджет громади складає 44,3 мільйони гривень. На старті створення ОТГ власні доходи громади були втричі нижчими, аніж в середньому по області. Тому тут першим ділом взялись за напрацювання моделі місцевого економічного розвитку, яка базується на синергії громади, влади і бізнесу.
Завдяки фінансовій децентралізації у громаді розпочали ремонти у навчальних закладах. Завершено утеплення фасаду одного з корпусів Ланчинського ліцею ім. Юрія Шкрумеляка, в якому навчається 628 учнів.
“Цього року на Покрову ми святкували 60-річчя нашої школи. Фасад вже давно потребував капітального ремонту, і тільки з об’єднанням ми змогли приступити до ремонтних робіт. Ми хочемо створити школу радості, саме тому обрали такі світлі “веселі” кольори, щоб діти мали бажання вчитися в школі”, – розповідає директор ліцею Тетяна Дикан.
На даний час на ремонт фасаду з бюджету виділили 360 тисяч гривень. Раніше тут вже провели ремонт покрівлі та поміняли опалювальну систему.
Відремонтували дах за кошти інфраструктурної субвенції і в двох корпусах Добротівської гімназії. В Ланчинській гімназіх підведено водопровід до шкільної їдальні.
“Наш найстаріший корпус був побудований в 1934 році. Тут була школа для чотирьох класів і 4 двокімнатні квартири для вчителів. З того часу минуло 85 років. Будівля пережила дві війни. Стіни були в нормальному стані, а от металобляха на покрівлі була пошкоджена і осколками, і іржею, тому дах почав протікати. Коли ми знаходились у підпорядкування відділу освіту Надвірнянської райдержадміністрації, питання про ремонт ставилось, але змогли ми його відремонтувати лише з утворенням Ланчинської ОТГ”, – розповідає директор гімназії Іван Янко.
Загалом, в громаді функціонує три навчальних заклади (ліцей та дві гімназії), два дитсадки, музична школа та центр дитячої творчості.
Не можемо відмовити сусідам
На території Ланчинської ОТГ є міська лікарня, «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та ФАП.
“Ми започаткували принцип, що не пацієнт йде до поліклініки, а поліклініка буде йти до пацієнта. І коли це буде реалізовано, тільки тоді люди будуть казати, що в нас нормально працює медицина”, – відмічає голова громади.
Місцеві медики обслуговують понад 17 тисяч населення, з них третина – не мешканці громади.
“Ми не можемо відмовити людям у наданні допомоги. Але ці заклади утримуємо ми”, – каже Володимир Попович.
Тому зараз керівництво ОТГ веде перемовини з сусідами щодо хоча б часткової фінансової компенсації.
Схоже ситуація і з місцевою пожежною командою, утримання якої обходиться в 1 мільйон гривень.
“Наразі тут працює 14 чоловік у декілька змін. На виклики виїжджають по двоє. А їх з початку 2018 року було вже 34. Зокрема, 4 хибних виклики поступило з села Саджавка, яке не входить до Ланчинської ОТГ, а приєдналось до міста Коломиї», – розповідає заступник голови Ланчинської ОТГ Михайло Гресько.
Вогнеборці ж мріють про новий автомобіль.
“Наша машина вже стара, їх вже більше 30 років. Ми обслуговуємо 7 сіл, тому треба доброї машини”, – відмічають пожежники.
Завершено реалізацію проекту " Назустріч вогневій стихії":
- проведено капітальний ремонт приміщення;
- створено належні умови для працюючих;
- придбано мотопомпу.
Хочеш мати своє і хороше – зроби сам
Коли громада має мету – сама долучається до реалізації проекту. За таким принципом в Ланчинській ОТГ будують міст через річку Слобушниця.
У Ланчині кілька десятків домоволодінь “відрізані” від центру селища невеличкою річкою. В хорошу погоду Слобушниця радше нагадує потік, але під час сильних дощів вона виходить з берегів. Тому людям, які мешкають “за рікою”, не раз доводилось по кілька днів бути “відрізаними від цивілізації”. З центром Ланчина їх з’єднує вузький дерев’яний пішохідний міст, але і його вже не раз “забирала вода”. А от заїхати автівкою сюди можна лишень “по воді”. І це стало справжньою проблемою.
“До нас не може ні швидка доїхати, ні покійника не можемо перевезти”, – скаржаться місцеві.
Тож люди звернулись до керівництва ОТГ з проханням побудувати автомобільний міст. Був розроблений проект, згідно якого вартість моста обійшлася б громаді в 169 тисяч гривень. На кошти місцевого бюджету закупили матеріали, а от будувати міст взялась сама громада. Такий “метод народної будови” дозволив зекономити близько 100 тисяч гривень.
“Ми взялися за цю справу, бо саме нам найбільше і треба було цього моста. Два роки тому у мене малий був хворий, мав саркому ноги. Ми цілу зиму їздили в Київ. А то як не крига, то вода велика або сніги: ні пройти, ні проїхати, ні проплисти. Тому і звернувся до сільської ради із заявою. Сільська рада пішла нам на зустріч, допомагала нам матеріалами, транспортом”, – розповідає ініціатор будівництва моста Василь Іваночко.
Зараз роботи на завершальній стадії. Вже найближчим часом планують зробити перила і утрамбувати ґрунт.
Туризм: оглядова вежа “Ворота в Карпати”, сквер імені Шкрумеляка та соляний басейн
Модель місцевого економічного розвитку базується, зокрема, і на туристичному потенціалі громади. Ланчинська ОТГ знаходиться у мальовничому куточку передгір’я Карпат, неподалік траси на Яремче. Тому тут є багато можливостей розвивати різноманітні туристичні продукти. Наразі в громаді працюють на зведення оглядової вежі “Ворота в Карпати”, яка відкриє туристам вид на Коломию, Яремче та Косівщину.
“Спорудження і облаштування оглядової вежі та відпочинкової зони в урочищі «Жбир» – це спільний проект двох громад – Ланчинської та Делятинської”, – розповідає Володимир Попович.
Загальна вартість проекту складає 898,3 тисяч гривень. 498 тисяч гривень готові виділити з місцевих бюджетів, ще півмільйона сподіваються отримати з обласного бюджету, адже проект бере участь в ІХ обласному конкурсі програм розвитку місцевого самоврядування.
“За ці кошти плануємо звести не лише оглядову вежу, але й альтанки, кемпінг, місце для паркування автомобілів, гойдалки та інші туристичні атракції», – повідомив Попович.
Також поруч з адмінбудівлею, яка розташовується у пам’ятці архітектури місцевого значення 1904 року, вже найближчим часом облаштують центр дозвілля і відпочинку у сквері, де розташований пам’ятник співцю Січового Стрілецтва Юрію Шкрумеляку. Проект буде реалізований за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) за програмою «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Зведення центру дозвілля і відпочинку у сквері передбачає встановлення лавочок, клумб, столиків для гри у шахи та шашки, сцени й інше.
“Це буде відкритий громадський простір: бруківка, освітлення, лавочки, клумби, столики для гри в шахи та шашки, сцени та інше”, – відмічає Володимир Попович.
Вже розпочато спільний проект Ланчинської, Печеніжинської та Делятинської громад – туристичний маршрут “Стежками опришків” (піший та велосипедний): Надвірна – Делятин – Добротів – Ланчин – Молодятин – Печеніжин – Коломия.
Водночас у Ланчинській ОТГ створюють і власний туристичний маршрут, куди повинні ввійти відвідини пам’ятки архітектури XVI століття у селі Добротів та соляний басейн, який хочуть облаштувати на місці закинутого кар’єру. В громаді вже є досвід бальнеологічного використання ропи і солі, термальних джерел. Тому перспективним напрямом вважають організацію «зелених садиб» з бальнеологічним нахилом.
Окрім того, в громаді працюють над прокладанням маршруту на полонину, що розташована на перевалі Пересліп. Тут є декілька домогосподарств, які тримають овець та коней. Господарі готують бринзу, кумис та будз, а туристи матимуть змогу поласувати баранячим шашликом і гірською національною стравою шурпою.
Бог Сонця та перший синьо-жовтий прапор
При Добротівській гімназії функціонує краєзнавчий музей, одним із експонатів якого є кам’яний Бог Сонця. Його знайшли випадково на березі річки. Експерти припускають, що вік кам’яного божества – не менше 3 тисяч років.
“Цей музей не просто наповнений експонатами, він побудований, як підручник з історії – від найдавніших часів до сьогодення. У цьому музеї всі наші діти вивчають історію свого села. А вона досить цікава, бо Добротів в XVII столітті був містом, управлявся за Магдебурзьким правом, – додає Іван Янко. – Музей має звання народного і зразкового. Серед цікавих експонатів музею – бог Сонця, якому майже 3 тисячі років. Його місцевий мешканець знайшов 5 років тому на річці. Деякий час ця скульптура стояла біля його хати. Але потім чоловік зрозумів, що знахідка особлива. “Я боявся гріха – тримати під хатою божество”, – з цими словами чоловік і приніс цей камінь у музей. Незвичайний камінь відправили на експертизу, і науковці Прикарпатського національного університету підтвердили, що це є зображення давнього божества”.
Зберігається в музеї і експонати кам’яного віку, яким понад 20 тисяч років. А також є перший синьо-жовтий стяг, який був вивішений в Добротові ще в 1989 році.
Успішний бізнес: альтернативна енергетика, заправки та виробництво палет
Окрім туристичних проектів в Ланчинській ОТГ взялись і за реалізацію бізнесових ініціатив.
Майбутнє громади пов’язують з розвитком альтернативної енергетики. Під будівництво сонячної електростанції в ОТГ виділили 20 га землі. Гроші за оренду землі уже надходять у бюджет громади. На території громади уже зареєстровано підприємство «Ланчиненергобуд», де невдовзі буде створено 12 робочих місць. Вже залучено іноземні інвестиції для встановлення сонячних батарей в обсязі 1 млн. євро, у подальшому очікується ще 2,4 млн євро.
Ще один бізнес-проект, який може бути невдовзі реалізований в Ланчинській ОТГ – будівництво вітрової електростанції.
В найближчій перспективі і запуск виробництва деревних палет для опалення будинків. Також на межі Ланчина та Добротова вже почали будівництво заправки.
Наразі в ОТГ вже працює нещодавно створене комунальне підприємство “Карпати”, яке займається благоустроєм територій; прибиранням вулиць, вивозом сміття, будівельно-монтажними роботами, наданням ритуальних послуг, обрізкою дерев тощо. Нещодавно на підприємство придбали новий сміттєвоз МАЗ.
“В нашій громаді сортують сміття: у нас встановлені баки окремо на пластик, скло та папір. Це дозволило на третину скоротити об’єми. Утилізація відходів нам обходиться в 260 тисяч на рік”, – відмічає голова громади.
У Ланчинській ОТГ малими підприємствами налагоджено виробництво бетонних виробів, пиломатеріалів, фальшбрусу, вагонки, брикетів. Спільне українсько-бельгійське підприємство виготовляє мундштуки для кларнетів, які продаються за кордоном. Одні з найбільших суб’єктів господарювання ТОВ «Прикарпатсервіс» та «Розмай» експортують лісову деревину за межі України. А наявність пральні та хімчистки свідчить про розвиток сфери побутових послуг.
“Сьогодні бюджетний кодекс передбачає зарахування податку з доходів фізичних осіб за місцем провадження діяльності. Але реально норма не працює. До прикладу, у нас працює 12 аптечних закладів, які зареєстровані в Івано-Франківську, Коломиї, у великих містах – вони не платять жодної копійки до місцевого бюджету. Вони лише орендують тут приміщення, а податок з доходів фізичних осіб сплачується за місцем реєстрації бізнесу”, – обурюється Володимир Попович.
Подібна ситуація із кількома іншими місцевими торговими закладами та виробництвами. Таким чином громада втрачає близько 1,2 млн грн.
Успішний приклад
Такі досягнення за неповний рік, експерти вважають показовими.
«Успішність і спроможність громади в першу чергу визначається не тільки фінансами, але й людьми, командою, яка вміє розпорядитись новими повноваженнями та фінансами. Ланчинська громада – це той успішний приклад, коли за короткий час обличчя громади змінюється. Реформа децентралізації фактично відділяє нас від тієї системи, в якій ми були тривалий час, від централізованої моделі, і веде нас до європейської моделі, де ти сьогодні почуваєшся керівником, намічаєш своє завдання, маєш власний фінансовий ресурсі і можеш на нього опиратися. “, – відмічає директор Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк.
За порівняно нетривалий період у громаді зроблено дуже багато, ці зміни – разючі і спонукають інші населені пункти рухатись в цьому ж напрямі..
“Ланчинська ОТГ за 9 місяців напрацювала дуже багато. І ці зміни бачать уже сусіди. Середньомайданська сільська рада приєднується до громади. І це є хорошим показником того, що і за межами громади вже оцінюють результати”, – зазначає виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ, радник з питань децентралізації Івано-Франківського ЦРМСМаксим Чопей.
Плани, перспективи та місцевий економічний розвиток
Основними стратегічними цілями залишаються підвищення економічної спроможності громади та розвиток сільських територій. В найближчій перспективі: проектування та будівництво каналізаційної мережі в селищі Ланчин, завершення газифікації в ОТГ, ремонт доріг, капітальний ремонт моста через річку Слобушниця, забезпечення жителів селища якісною питною водою, берегоукріплення потічків Урюк та Криховець, річки Слобушниця, будівництво спортивної зали в школі, капітальний ремонт території біля пам’ятника Шевченка в селі Добротів, відновлення автобусного сполучення із селами Середньомайданської сільської ради та інше.
Загалом планів багато і зараз з’явилися можливості і ресурси, щоб їх поступово, крок за кроком, реалізувати.