Хто не підлягає мобілізації
Згідно з Законом «Про військовий обов'язок і військову службу» на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Загальна мобілізація проводитися одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України (ЗСУ) тощо. Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом в рішенні про її проведення.
Під час загальної мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) у строки, зазначені в отриманих ними документах ( військових квитках, мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (для резервістів і військовозобов’язаних приписаних до частин територіальної оборони).
Кого не мобілізують ·
Не підлягають призову під час мобілізації:
особи, визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років або особа з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Національної поліції, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби, Управління державної охорони.
Призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції тощо.
Також, відстрочку від призову строком на 6 МІСЯЦІВ, як в першому так і в другому випадку, матимуть заброньовані військовозобов’язані.
Процедура медичного огляду Згідно з положенням про військово-лікарську експертизу в ЗСУ медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК ТЦК та СП. Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Перед оглядом їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ.
При цьому, у воєнний час, під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк до 2 місяців. За медичними показаннями продовжується на строк до 2 місяців. Втретє продовження надається на такий самий строк. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.